Prvé víťazstvo sezóny proti Florku

Ďalšie kolo extraligy prinieslo zaujímavé súboje. Prvé mestké derby proti Snipers Bratislava vybičované emóciami a druhý súboj s Florkom Košice

Uplynulý týždeň bol na florbal bohatý, keď si naši extraligisti zmerali sily v sviatočnom zápase so Snipers Bratislava a o tri dni neskôr ich čakal tradičný súper Florko Košice. Oba zápasy zvyknú byť divácky atraktívne a napínavé, tak sa bratislavský fanúšik mal na čo tešiť.

Exel Snipers Bratislava – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 5:4 (3:0, 2:1, 0:3)

Kanadské body: Čuporák 2+0, Bachan 1+1, Nôta 1+1, Beriac 0+1

Strely – 20:31

Už tradičné bratislavské derby začali Liďáci v takom hernom kŕči, v akom končili predchádzajúci zápas s Capitolom a nabudení Snipers to využili hneď v úvode. Najprv z brejku dával na 1:0 Pauhof a o dve minúty neskôr z uhla zvyšoval na 2:0 Steller. Dva rýchle góly hodili na hostí deku a do konca tretiny sa do zakončení dostávali len sporadicky. Stupňujúci sa tlak domácich pretavil v gól na začiatku 18. minúty opäť Steller a do šatní sa išlo teda za stavu 3:0.

V druhej časti hry sa začali misky váh pomaly preklápať na stranu námorníkov, avšak góly stále padali iba do ich siete. Najprv sa po fatálnej rozohrávke Lida z brejku 2 na 1 šikovne presadil Pacek v 9. minúte a v čase 15:49 vyhnal Dobrovodského z brány Koller. Svoju ligovú premiéru za Lido si teda odkrútil neplánovane Martin Haba. Druhú tretinu dlho frustroval mravenečníkov domáci brankár Lacika, avšak jeho kúzlo sa necelé dve minúty pred druhou sirénou podarilo zlomiť Petrovi Čuporákovi. Tento gól naštartoval oba tímy a už tak vyhrotený zápas nabral ešte viac na intenzite.

V tretej tretine sa ihrisko zmenilo na bojisko. Lido od prvej sekundy nadviazalo na hru z druhej polovice predchádzajúcej tretiny a začalo si na ihrisku vytvárať gólové šance a Snipers sa dokázal zo svojej polovice dostať len sporadicky. V 44. minúte využil svoje skúsenosti opäť Čuporák, keď vystihol laksnú rozohrávku Snipers a spoza brány znížil skóre na 5:2. V 48. minúte prišlo prvé vylúčenie v zápase, ktoré ponúklo Lidu presilovku. Tú sa podarilo Liďákom využiť za 73 sekúnd, keď sa po sérii prihrávok presadil Bachan – 5:3. Obliehanie Lacikovej brány pokračovalo aj naďalej a Haba stále čakal na svoj prvý zákrok. V posledných minútach mali viaceré príležitosti na skórovanie či už Čuporák alebo Beriac, avšak kontaktný gól na 5:4 strelil až Nôta 25 sekúnd pred záverečnou sirénou. V posledných sekundách mal ešte šancu Bachan, no Lacika svoj zápas dotiahol do úspešného konca a strelu za svoj chrbát nepustil. Diváci boli svedkami ešte záverečnej strkanice, ktorá podčiarkla obraz zápasu mimo športového fair-play, v ktorom by sa zapotili aj rozhodcovia MMA alebo hokejbalu, no na výsledku to nič nezmenilo a námorníkom tak neostávalo nič iné, ako sústrediť sa na najbližší zápas s Florkom.

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – FK Florko Košice 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)

Kanadské body: Bachan 1+3, Kopecký 2+0, Nôta 1+0, Smutný 1+0, Ďurečko 0+1, Pagáč 0+1

Strely – 29:28

Na tradične dôležitý domáci zápas proti Florku Košice nastúpili Liďáci s pomerne chudobnou zostavou jedenástich hráčov, ale odhodlanie získať prvé body mužom v modrom nechýbalo. Florko, ktoré sa v úvode sezóny trápi rovnako ako Lido však malo lepší vstup do zápasu, keď sa už v čase 3:41 po dôraze pred bránou presadil Vyšňan. Aktivita domácich priniesla možnosť na vyrovnanie v podobe trestného strieľania, keď Pagáčovú dorážku musel na ceste za bránkovú čiaru zastaviť vysokou florbalkou Kátlovský, no Bachanovi sa nájazd nepodarilo premeniť. Patrik si však napravil chuť v 13. minúte, keď predsa vyrovnával po strele spred veľkého bránkoviska. Prvý krát v sezóne sa Lido dostalo do vedenia zásluhou Nôtu, ktorý najprv vybojoval loptu, posunul Pagáčovi a ten mu ju skúsene vrátil. Nôta síce netrafil loptu podľa predstáv, ale aj vďaka tomu sa mu podarilo prekonať Vaška.

V druhej časti hry mali šance oba tímy, trochu viac ich však mali námorníci, aj zásluhou presilovky, ktorú im ponúklo vylúčenie Došu v 27. minúte. V tej sa po zhruba minúte vybralo Florko na útočné skusy v početnej nevýhode, čo sa im vypomstilo, keď pri chuti hrajúci Bachan našiel peknou prihrávkou Kopeckého a ten zaznamenal svoj prvý gól v sezóne – 3:1. Dvojgólové manko motivovalo Florko k zvýšenej aktivite a napriek tomu, že veľakrát stroskotali na Mészárosovi, tak sa dvomi gólmi zo štandardiek podarilo vyrovnať Kátlovskému, ktorému asistoval Blaško. V 38. minúte sme teda začínali odznovu. Nakloniť misku váh na stranu námorníkov mohol tiež Marek Kalivoda. V samostatnom úniku však stroskotal a sekundu do konca tretiny stihli rozhodcovia ešte vylúčiť za hru rukou Gažíka, a tak začiatok tretej tretiny vyzeral ťažko.

Oddýchnutí Košičania po prestávke dokázali presilovku využiť, keď sa nevydarená strela Blaška dostala až k Petrušovi a ten do poloodkrytej brány nemal problém zakončiť. Športová šťastena sa s mravenečníkmi opäť pohrala. Minútu po inkasovanom góle na 3:4 sme mali v zápase druhú príležitosť trestného strieľania, tentokrát však po nej ostal smutný Timo Smutný. V minútovom intervale prišlo ďalšie vylúčenie na strane Florka. Zodpovednosť počas presilovky vzal na seba Smutný a rovnako ako Bachan sa zapísal do listiny strelcov až počas hry, keď chirurgicky presnou strelou vyrovnal na 4:4. Ako vo všetkých predchádzajúcich zápasoch, v tretej tretine sa ukázala kvalitná letná príprava Bratislavčanov a to aj napriek tomu, že v duchu piesne „Bolo nás jedenásť“ v istom momente bolo schopných naskočiť len 9 z nich. Svoje limity testovali kúpaliskári o dve minúty po vyrovnávajúcom góle, keď ručnú brzdu na Kátlovského zatiahol Čuporák. Mészáros to však spolu so spoluhráčmi zvládol a po naskočení sa ocitla v brejku práve akvizícia z Nižnej, ktorá však gólom neskončila. Liďáci chceli očividne získať prvé body a to sa im podarilo zásluhou Kopeckého, keď v 52. minúte ostal pri štandardke nestrážený a Bachan sa mohol tešiť z nahrávky na víťazný gól. Záver stretnutia síce ešte priniesol dobrú drámu po vylúčení Nôtu 27 sekúnd pred koncom, ale záverečný tlak Košičania na gól premeniť nedokázali.

Víťaznú premiéru má za sebou už aj tréner Horecký a po prvých troch kolách je situácia v tabuľke od prvého po posledné miesto v celku zaujímavá a tešíme sa, ako to bude pokračovať. Najbližší zápas odohrajú muži v televízií, kde sa bude premietať obraz z haly v Dubnici nad Váhom, kde Lido nastúpi proti kobylkám zo Žiliny. Prenos si budete môcť vychutnať v pondelok o 17:00 na JOJ Šport.